KAHRAMANMARAŞ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan KÜÇÜKDAĞLI Arkeopolis.com’da

Arkeolog, sanat tarihçi, tarihçi, antropolog, paleontolog, ilgili meslek alanları ve tarihe ilgi duyan herkesin katılımına açık bir platform olan arkeopolis.com web sitesinde yayınlanan röportaj aşağıda yer almaktadır.Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Seydihan KÜÇÜKDAĞLI İle Röportaj

1-Konya Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Anabilim Dalı mezunusunuz, burada tamamladığınız lisans öğrenimi, Kamu Yönetimi Yüksek Lisans öğreniminiz ve birçok sertifikanız mevcut. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına yurtdışında bulunduğunuz birçok görev dâhilinde bir eğitimci ve bürokrat olarak şehrimizdeki kültür ve turizm çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Doğu Akdeniz'de bulunan Kahramanmaraş, emsalsiz doğası ve iklimi, Başkonuş  ve Yavşan yaylaları, Kapıçam Tabiat Parkı, mağaraları, akarsuları, baraj göllleri, dağları, Germanicia Mozaikleri,  Eshab-ı Kehf Külliyesi, kaleleri, tarihi camileri ve çarşıları, geleneksel el sanatları, yöresel mutfağı ve  coğrafi işaret olarak da tescil edilmiş olan tarhanası, pul biberi, dondurması, uzun tarihi geçmişi ve zengin kültürü ile alternatif turizm açısından önemli bir potansiyele sahiptir.

Kahramanmaraş’ta turizm sektörü sürekli olarak gelişen ve büyüyen bir çizgide devam etmektedir. 2003 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgeli konaklama tesisi sayısı 4 iken 2017 yılında 50’yi aşmıştır. 2003 yılında ortalama 500 olan yatak sayısı, 2017 yılında 4500’e ulaşmıştır.

Kültür varlıklarının restorasyonları, arkeolojik kazılarla tarihi ve kültürel değerlerin gün yüzüne çıkarılması, tematik müzelerin açılması, sempozyumlar düzenlenmesi, şehrin kültürel değerlerini tanıtan kitaplar, ansiklopediler basılması gibi kültürel alan da pek çok çalışma gerçekleştirilmektedir. Turizm sektörünün gelişmesin de kültürel alanda yapılan çalışmalar önemli bir paya sahiptir.

2-Akdeniz’in yükselen bir kenti olan Kahramanmaraş’ın kültür ve turizm değerleri, son yıllardaki yerli ve yabancı turist sayısıyla nasıl yorumlanabilir?

- Şehrin turizme ve kültüre yönelik yatırımlarının artması sonucu turist sayısı da artmıştır. 2003 yılında yaklaşık 40.000 olan konaklama sayısı 2018 yılı itibariyle 300.000’i aşmıştır.

3-Yaklaşık 15 bin yıllık bir geçmişi olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kahramanmaraş’ın tarihsel sürecine tanıklık etmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünüzce yürüttüğünüz tanıtım çalışmalarından bahseder misiniz?

- Müdürlüğümüz tarafından ulusal ve uluslar arası fuarlara katılım sağlanması, kitap, dergi, bröşür, harita basımı ve tanıtım filmi çekimi gibi çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Ayrıca resmi web sayfalarımızda da ilimizi tanıtan bilgi ve görsellere yer verilmektedir.

4-Çağdaş Müzecilik anlayışı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

- Çağdaş müzecilik anlayışı geçmişin birikimi olan tarih ve kültürün günümüz insanına en güzel şekilde sunumu açısından önem taşımaktadır. Bu anlayış ile yenilenen müzeler daha çok ziyaret edilmektedir.

5- 30 bin eserin bulunduğu Arkeoloji Müzesi, çağdaş müzecilik anlayışıyla yeniden düzenlenmesinin ardından müzenin ziyaretçi sayısında ve bölgesel itibarında ne gibi değişiklikler görüldü?

Kahramanmaraş’ta ilk müze 1947 yılında Taş Medrese’de kurulmuş, 1961 yılında Kahramanmaraş Kalesi’ne taşınmıştır. 1975 yılında ise İl Merkezi Azerbaycan Bulvarı’nda bulunan bugünkü mevcut müze binasına taşınmıştır.

1977 yılında temeli atılan Kahramanmaraş Müzesi ek inşaatının tamamlanması için 2003 yılı Eylül ayında başlatılan yeniden projelendirme çalışmaları sonuçlandırılmış ve Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi 2012 yılı Mayıs ayında hizmete açılmıştır.

Antik Fil Sergi Salonu, Direkli Mağara Kazısı Canlandırma ve Sergi Salonu, Domuztepe Höyük Kazısı Canlandırma ve Sergi Salonu, Maraş Aslanı ve Hitit Eserleri Sergi Salonu, Mozaik Sergi Salonu, Taş Eserler ve Steller Sergi Salonu Kronolojik Arkeolojik Eserler Sergi Salonu, Sikke Teşhir Bölümü, Bahçe Teşhir Kompleksi, çocuk eğitim ve çok amaçlı toplantı salonu, bahçe teşhir ve çevre düzeni ile çağdaş müzecilik anlayışına uygun bir şekilde hizmet veren Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi, kültür ve turizm alanında dikkat çeken bir konuma gelmiştir.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesini yıllık ortalama 20.000’den fazla kişi ziyaret etmektedir.

6-Direkli Mağarası kazılarındaki bulgularla şehir tarihinin Paleolitik çağa uzandığı belirlendi, kazı çalışmaları tamamlandıktan sonra burada bir ziyaret alanı oluşturulması hakkında ne düşünüyorsunuz, böyle bir durum söz konusu mu?

- 2007 yılında Onikişubat İlçesi Tekir Mahallesi Döngel mevkii Direkli Mağarası’nda başlatılan bilimsel kazı çalışmaları, her yıl belirlenen takvim doğrultusunda, Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erek’in Başkanlığında devam etmektedir. Döngel Direkli Mağarası kazıları kapsamında; yol çalışmaları, arsa alımı, kazı evi ve çevre düzenlemesi yapımı ve yön tabelaları gibi çalışmalar yapılmıştır. Kazı çalışmaları uzun yıllar devam eden bir süreç olduğundan çalışmalar tamamlandıktan sonra oluşan şartlara göre bir ziyaret alanı oluşturulması değerlendirilebilir. Her yaz dönemi kazı çalışmaları esnasında Direkli Mağarası kazı alanının gezilip görülmesi mümkündür.

7-Germanicia Antik Kenti Geç Roma Dönemi’ne tarihleniyor, burada yer alan taban mozaiklerinin de Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi veya Şanlıurfa Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nde olduğu gibi ayrı bir yapı kompleksi içerisinde sergilenme fikri ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Ziyaret alanı hakkında bilgi verebilir misiniz? Germanicia Mozaikleri’nin bulunduğu Dulkadiroğlu ilçesinde alandaki konutların istimlâk süreci ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? İstimlak edilen evler dahilinde kazılar devam edecek mi? Çalışmalar tamamlandığında alanın devasa boyutta bir açık hava müzesi olarak değerlendirilmesi düşüncesi ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Dulkadiroğlu ilçesi Şeyhadil, Bağlarbaşı, Namık Kemal ve Dulkadiroğlu mahallelerini kapsayan 140 hektarlık alan, 2010 yılında III. derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiş, Geçiş Dönemi Koruma Esasları ve Kullanma Şartları belirlenmiştir.

Germanicia Mozaiklerinin yer aldığı bölgede 61 parsel I. derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

2009 yılından beri başlatılan kurtarma kazıları neticesinde bugüne kadar 3 ayrı alanda 16 parselde (3000 m2) yapılan kazı çalışması neticesinde 400 metrekare  mozaik tabakası ortaya çıkarılmıştır.

2018 yılı Mart ayında Dulkadiroğlu İlçesi, Şeyhadil Mahallesi 2424 ada, 2 ve 3 no'lu parsellerdeki mozaikli alan ören yeri olarak ziyarete açılmıştır.

Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel varlıkları dünyaya tanıtmak, kültürel değerleri yaşatmak amacıyla Arkeopark olarak projelendirilerek turizme açılması planlanmakta olup mevcut pilot çalışmaların tamamlanması neticesinde belirlenecek strateji doğrultusunda büyük bir mozaik müzesi olarak da projelendirilebilir.

8-  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde Turizm Yüksekokulu ve Arkeoloji bölümünün açılışına öncülük eden biri olarak Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü öğrencilerine ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde Arkeoloji bölümü ilimizin arkeolojik değerleri üzerine yapılan çalışmaların artmasını sağlamaktadır. Arkeoloji ve sanat tarihi bölümlerinden mezun olan öğrencilerin ilgi ve merak duygularını kaybetmeden akademik çalışmalara yönelerek insanlığın kültürel mirasına sahip çıkmaları gerekmektedir.

9- Akdeniz Üniversitesi’nden bir grup öğrenci tarafından kurulan, bünyesinde birçok üniversiteden Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Antropoloji gibi bölümlerden öğrencileri barındıran ve tamamen gönüllülük esası ile çalışan bir platform olan Arkeopolis.com ile ilgili düşünceleriniz neler?

- Arkeopolis.com, arkeoloji ve sanat tarihi başta olmak üzere sosyal bilimlerin alanına giren konularda pek çok bilgi ve görsel içeren bir site olarak önem taşımakta ve bir anlamda sanal müze görevi de görmektedir. Ayrıca bu alanlarda meydana gelen güncel gelişmelerin takibi açısından da ziyaretçilerine fayda sağlamaktadır.