KAHRAMANMARAŞ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kuyumculuk

Kahramanmaraş’ta önemli bir sektör haline gelmiş geleneksel el sanatlarındandır. Kuyumcular Çarşısı’ndaki atölyelerde hem geleneksel hem de modern araçlar kullanılarak üretilen Maraş burma bileziği, hasır örgü, arı peteği, kafesli kordon, alyans, kolye, bilezik, kemer çeşitleri yurt içinde ve yurt dışında pazarlanmaktadır. Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan incelemelerin ardından Maraş burma bileziği coğrafi işaret olarak tescillenmiştir. Dört eşit boyda altın telin çivi ve mengene yardımıyla örülmesi sonucu elde edilen Maraş burma bileziğinin üretimi örme, kalıplama ve kilit sistemin montajı aşamalarından oluşmaktadır.

Kuyumculuk sektörünün en fazla geliştiği illerden olan Kahramanmaraş, Maraş burması, kafesli kordon gibi geçmişten günümüze üretmiş olduğu geleneksel modellerin yanı sıra modern tasarımlarla da sektördeki yerini güçlendirmektedir. Maraş altınlarının rağbet görmesinin bir nedeni de hammadde olarak genellikle 22 ayar altın kullanılmasıdır. Üretilen ürünlerin sahip olduğu ekonomik ve estetik değer, kuyumculuğun canlılığını korumasını sağlamıştır. “Kahramanmaraş İli Geleneksel Takılarından Maraş Burması Üzerine Bir Araştırma” adlı tez çalışmasında yer alan anketten elde edilen verilere göre (Coşkun, 2012:69-87); kuyumculuğa olan ilginin devam ettiği, kuyumculuğun aileden değil %86,7 oranında ustadan öğrenildiği, araştırmaya katılanların çoğunluğunun gelirlerinden memnun oldukları, altın işlemede kullanılan tekniklerin geçmişe oranla geliştiği anlaşılmaktadır.

Kaynakça:
ÇALIŞ, Hikmet (2014). Kahramanmaraş'ta Geleneksel El Sanatları. Akdeniz'in Altın Kenti Kahramanmaraş. Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayını, 305.
Coşkun, Aslı (2012). Kahramanmaraş İli Geleneksel Takılarından Maraş Burması Üzerine Bir Araştırma, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Geleneksel El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı, (Yayımlanmamış
Yüksek Lisans Tezi), Ankara.