KAHRAMANMARAŞ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Mahmut Arif Paşa Konağı-Etnografya Müzesi

TürMüze
Turizm TürüKültür Turizmi
AçıklamaMaraş Kültür evi ve Etnografya Müzesi olarak düzenlenmiş olan ve Mutasarrıf Konağı olarak da bilinen Mahmut Arif-i Paşa Konağı, 1904 yılında Maraşlı mutasarrıf (sancak yöneticisi) Mahmut Arif-i Paşa tarafından yaptırılmıştır ve Cumhuriyet döneminde Valilik binası olarak da kullanılmıştır. Konak Mimari olarak; Türk konut mimarisinde orta sofalı olarak adlandırılan plan şemasına sahiptir. 2 katlı olan yapının, zemin katı taş, 2. katı bağdadi teknikle güneye ve batıya cumbalı olarak inşa olunmuştur. Zemin kat ve 1 normal katta 4 tane’den 8 odası olup, zaman sürecinde hamam ve mutfak ilavesi yapılmıştır. Geleneksel Maraş konut mimarisinde olduğu gibi zemin kat ahşap hatıllı yığma taş duvar, üst ise bağdadi tarzda inşa edilmiştir. Üst katın güney cephesinde ahşap payanda ile desteklenen cumba ve üst katın batı cephesinin tamamında devam eden ahşap payandalar ile taşınan çıkmalar konağın en önemli özelliklerinden bir diğeridir.

Mahmut Arif'-i Paşa Konağı’nın restore edilerek "Maraş Kültür Evi ve Etnografya Müzesi" olarak projelendirilmiştir. 2010 yılında restorasyonu tamamlanan Merkez ilçe Yörükselim Mahallesinde yer alan Mahmut Arif'-i Paşa Konağının teşhir-tanzim çalışmaları yapılmış ve Kahramanmaraş Belediyesince özel "Maraş Kültür Evi ve Etnografya Müzesi" olarak açılması Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

Kaynak:vhttp://www.kahramanmaras.bel.tr/tarihi-mirasimiz/mahmut-arifi-pasa-konagi, adresinden 06.06.2013 tarihinde alınmıştır.
UlaşımŞehir içi dolmuş, halk otobüsü ve taksilerle ulaşım sağlanabilir.
AdresYörükselim Mahallesi, Kahramanmaraş