KAHRAMANMARAŞ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihi Kentler Birliği Kahramanmaraş’ta toplandı.

Tarihi kentler arasında kültürel miras alanında işbirliğinin geliştirilmesi ve kültürel mirasın korunması amacıyla kurulan Tarihi Kentler Birliği 19-21 Ekim 2018 tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta toplandı.

Tarihi Kentler Birliği toplantısında Kahramanmaraş Milletvekilleri Celalettin Güvenç, Ahmet Özdemir, İmran Kılıç,   Habibe Öçal,  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, ÇEKÜL Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen,  Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ve TKB üyeleri yer aldı.

Toplantıda Kahramanmaraş’ta kültür varlıklarının korunmasına ve yaşatılmasına yönelik bugüne kadar yapılan çalışmalar ve ilerde yapılacaklar hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Restore edilen tarihi ve kültürel varlıklar, müzeler ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ziyarete açılmış olan Germanicia antik kenti taban mozaikleri gezilerek incelemelerde bulunuldu.

Kültür varlıklarının restorasyonu ve kültür yatırımlarına yönelik çalışmalara Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından maddi katkı ve teknik destek sağlanmış olup Tarihi Kentler Birliğinin 2010 yılında Kahramanmaraş’ta gerçekleştirdiği toplantıdan bugüne birçok kültür varlığının restore edilerek işlevsel hale getirildiği görüldü.