KAHRAMANMARAŞ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Elbistan Şehir Müzesi

 

Eski çağlarda Suriye ve Mezopotamya'yı, Kapodokya ile Anadolu'nun başka kesimlerine bağlayan önemli kervan yollarının kavşağında bulunan Kahramanmaraş; Hititler, Asurlar, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Dulkadiroğulları, Osmanlı İmparatorluğu gibi uygarlıkların kültürel zenginliğini günümüze kadar taşımıştır. Kahramanmaraş’a 130 km uzaklıkta bulunan Elbistan ise tarihi ve kültürel açıdan önemli ilçelerden biridir. Karahöyük, Ceyhanhöyük, Keçe Mağarası, Kurucaova sit alanları, Ulu Cami vb. kültürel varlıklar Elbistan sınırlarında yer almaktadır. Afşin Eshab-ı Kehf külliyesine ise 33 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Elbistan ve çevresinde bulunan tarihi eserlerin yerinde sergilenmesi için müze kurulması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Eski Hükümet Konağı restore edilmiş ve Elbistan Şehir Müzesi olarak projelendirilmiştir. 2016 yılında başlatılan bina restorasyonu, eser seçimi, teşhir ve tanzim çalışmaları 2020 yılında tamamlanmış, Haziran 2021'de açılışı yapılmıştır.

Elbistan Şehir Müzesinde; Elbistan ve çevresinin tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan 17 teşhir salonu bulunmaktadır.

Elbistan Şehir Müzesi, yörenin kültürel zenginliğinin korunmasına ve sergilenmesine,  turizm açısından gelişmesine katkı sağlamaktadır.
Elbistan Şehir Müzesi (10).JPG

Elbistan Şehir Müzesi (11).JPG

Elbistan Şehir Müzesi (3).JPG