KAHRAMANMARAŞ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenciler Sinema İle Buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği arasında imzalanan Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın Etkinliği İşbirliği Protokolü kapsamında öğrencilerimizde ve toplumda milli ve kültürel değerler yönünden farkındalık oluşturmak, topluma ve kişiye yararlı olacak temel değerleri gündeme getirerek öğrencileri hayata hazırlamak, kültürel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, öğrencilerin hayal gücünün gelişmesine imkan sağlamak, anı kültürü oluşturmak ve çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek amacıyla ilimizdeki öğrencilerin ücretsiz olarak sinemaya gitmesi hedeflenmiştir.  İl genelinde sinemaya gidecek öğrencilerle ilgili planlama İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılmakta, ücretsiz ulaşım ise Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanmaktadır. Sinema ücretleri ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

2017 yılında ilimizde yaklaşık 10.000 öğrencimizin sinema ile ücretsiz buluşması sağlanmıştır. 2018 yılında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gönderilen “Bizim Köyün Şarkısı, Ayla, Doru, Ertuğrul 1890, Son Mektup” adlı sinema filmlerinin ilimizdeki sinema salonlarında yapılan ücretsiz gösterimlerinde, 7000’den fazlası ilk defa sinemaya giden öğrenci olmak üzere 12.000 ortaokul öğrencisinin filmleri izlemesi sağlanmıştır. 

2022 yılında “Afacanlar: İş Başa Düştü” ve “Kuklalı Köşk” adlı filmleri 9368 öğrencinin ücretsiz izlemesi sağlanmıştır.   20.07.2022


Sinema Etkinliği-2018 (9).JPG

Sinema Etkinliği-2018 (15).JPG

Sinema Etkinliği-2018 (5).JPG