KAHRAMANMARAŞ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Başkonuş Yaylası’na Turizm İşletme Belgesi

Başkonuş Yaylası, başta sümbül ve salep olmak üzere birçok endemik bitkiyi bünyesinde barındıran ve göçmen kuşların uğrak yeri olan doğa harikası bir yayladır. Köknar, sedir, meşe ve ardıç ağaçlarından oluşan orman, rengarenk çiçekleri ve endemik bitkileriyle doğal yapısını korurken geyiklere ve kuşlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Başkonuş Yaylası 1987 yılında geyik üretme istasyonu olarak kurulmuş, yıllar sonra geyikler doğaya bırakılmıştır. Orman yürüyüşlerinde geyik gurupları ile karşılaşma ihtimali çok yüksektir.

Konaklama alanının rakımı 1325m civarındadır. Ardıç, Sedir ve Köknar ağaçlarının ürettiği oksijen sağlıklı bir ortam oluşmaktadır. Yaz ve kış aylarındaki farklı güzellikleri ile turistleri ağırlamaktadır. Yaylanın giriş kısmı A tipi mesire alanı olarak düzenlenmiştir. Bu alan sınırları içinde kır lokantası, bungalov orman evleri, spor alanları, çadır kamp alanı, karavan kamp alanı, piknik alanları, çocuk oyun alanları ve yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Yaylada faaliyet gösteren turizm tesisi,  7 süit oda olmak üzere toplam 15 oda-34 yatak, 50 kişilik  yemek salonu, 80 kişilik yemek salonu, mini hayvanat bahçesi, çocuk oyun parkı, 30 araçlık açık otopark ile faaliyet göstermekte olup Kültür ve Turizm Bakanlığından kırsal turizm tesisi sınıfında Turizm İşletme Belgesi almıştır.