KAHRAMANMARAŞ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Termal Turizm

ILICA KAPLICALARI

Kahramanmaraş İli merkezinden 70 km. uzaklıkta olan Ilıcası Kaplıcalarına ulaşım oldukça rahattır. Yolun 12 km 'lik bölümünün Menzelet Barajının kenarından devam etmesi seyahat boyunca Kahramanmaraş'ın doğa harikalarını gözler önüne sermektedir. Ilıca Kaplıcaları çok uzun zamandan beri bölgede turizm alanı olarak bilindiğinden turistlerin ihtiyacını karşılamaya yönelik yeterli sayıda pansiyon, otel ve diğer işletmeler mevcuttur. 

DÖNGELE KAPLICALARI

Döngele Kaplıcaları, Onikişubat ilçesine bağlı Döngele köyünde yer almaktadır. Kaplıcanın 38 derece sıcaklıktaki şifalı suyu, konaklama tesislerinde turistlerin hizmetine sunulmaktadır. 

Yılın her döneminde turistleri ve şifa arayan hastaları misafir eden Ilıca ve Döngele Kaplıcaları değerli termal suları, yaylaları, doğal güzellikleri ve ulaşım kolaylığı açısından sağlık turizminde ilgi çekmektedir.EKİNÖZÜ İÇMELERİ

Ekinözü ilçesinde bulunan içmelerin doğal mineraller açısından zengin olan suyunun, birçok hastalığa iyi geldiği rivayet edilmektedir. Yukarı İçme, Orta İçme ve Aşağı İçme olmak üzere üç içmeden oluşmaktadır. Orta İçmede çamur banyosu yapılabilmektedir. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Erzurum, Sivas, Gürün, Darende ve Elbistan kervan yolu üzerinde bulunduğundan bölgede birçok han kurulmuş, dinlenme ve konaklama yeri olarak kullanılmıştır. Geçmiş dönemlerde kervan yolunda yer alması içmelerin ününün çevre illere yayılmasına vesile olmuştur. Doğal mineraller açısından zengin olan suyu birçok hastalığa çare olarak görülmekte ve günümüzde her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.


GÖKSUN BÜYÜKKIZILCIK İÇMESİ

Göksun ilçe merkezine 16 km uzakta bulunan Büyükkızılcık Köyü sınırları içerinde yer almaktadır. Yöre halkı tarafından içmenin şifalı suyunun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.